8LT725F29PB-LC
Mfr.Part #
8LT725F29PB-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
29
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Thermoplastic
Contact Size :
16
Datasheets
8LT725F29PB-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 29 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT725F29PB-LC Overview
8LT725F29PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725F29PB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725F29PB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT