8LT725F29PA-LC
Mfr.Part #
8LT725F29PA-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Number of Positions :
29
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Orientation :
A
Shell Finish :
Nickel
Contact Size :
16
Datasheets
8LT725F29PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 29 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT725F29PA-LC Overview
8LT725F29PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725F29PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725F29PA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT