8LT725F29PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT725F29PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Nickel
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Fastening Type :
Bayonet Lock
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Option :
HERMETIC
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Pbfree Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
29
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
A
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Material :
Aluminum Alloy
IEC Conformance :
Color :
Silver
Number of Positions :
29
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
8LT725F29PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Bayonet Lock
8LT725F29PA Overview
8LT725F29PA Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725F29PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725F29PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER