8LT725F24SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT725F24SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Nickel
Option :
HERMETIC
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Pbfree Code :
yes
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACTS: 8599-0709900, 8599-0708900
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
MIL Conformance :
Total Number of Contacts :
24
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
24
Datasheets
8LT725F24SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8LT725F24SN Overview
8LT725F24SN Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725F24SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725F24SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER