8LT725F24SB-LC
Mfr.Part #
8LT725F24SB-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
B
Number of Positions :
24
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Contact Size :
Datasheets
8LT725F24SB-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 24 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT725F24SB-LC Overview
8LT725F24SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725F24SB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725F24SB-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT