8LT725F24SB
Mfr.Part #
8LT725F24SB
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
No
Bulkhead - Front Side Nut
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
24
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Pbfree Code :
yes
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Total Number of Contacts :
24
Option :
HERMETIC
12 Weeks
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Orientation :
B
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8LT725F24SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Bayonet Lock
8LT725F24SB Overview
8LT725F24SB Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725F24SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725F24SB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER