8LT725F24PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT725F24PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
24
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Size :
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Type :
For Male Pins
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
8LT725F24PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 24 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT725F24PN-LC Overview
8LT725F24PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725F24PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725F24PN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT