8LT725F24PN
Mfr.Part #
8LT725F24PN
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Pbfree Code :
yes
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
24
Factory Lead Time :
12 Weeks
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Finish :
Nickel
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Color :
Silver
Option :
HERMETIC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Environment Resistant
Empty Shell :
DIN Conformance :
Additional Feature :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Bayonet Lock
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
24
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Backshell Type :
Solid
Bulk
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Datasheets
8LT725F24PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8LT725F24PN Overview
8LT725F24PN Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725F24PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725F24PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER