8LT725F19SN
Mfr.Part #
8LT725F19SN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Thermoplastic
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 8599-0709900
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
19
IEC Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Color :
Silver
Number of Positions :
19
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
23A
MIL Conformance :
Datasheets
8LT725F19SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8LT725F19SN Overview
8LT725F19SN Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725F19SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725F19SN Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER