8LT725F19SA-LC
Mfr.Part #
8LT725F19SA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
12
Housing Color :
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Orientation :
A
Number of Positions :
19
Datasheets
8LT725F19SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT725F19SA-LC Overview
8LT725F19SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725F19SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725F19SA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT