8LT725F19SA
Mfr.Part #
8LT725F19SA
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
yes
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Pbfree Code :
yes
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Color :
Silver
Total Number of Contacts :
19
Thermoplastic
DIN Conformance :
No
Option :
HERMETIC
MIL Conformance :
Current Rating (Amps) :
23A
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
19
Datasheets
8LT725F19SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Bayonet Lock
8LT725F19SA Overview
8LT725F19SA Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725F19SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725F19SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER