8LT725F19PN-LC
Mfr.Part #
8LT725F19PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
12
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
19
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Datasheets
8LT725F19PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT725F19PN-LC Overview
8LT725F19PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725F19PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725F19PN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT