8LT725F19PA
Mfr.Part #
8LT725F19PA
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
19
Total Number of Contacts :
19
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Orientation :
A
Current Rating (Amps) :
23A
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
8LT725F19PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Bayonet Lock
8LT725F19PA Overview
8LT725F19PA Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725F19PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725F19PA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER