8LT725B61SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT725B61SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
61
Number of Positions :
61
Option :
HERMETIC
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A
Reach Compliance Code :
not_compliant
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 8599-0707900
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Olive Green
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Empty Shell :
yes
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Datasheets
8LT725B61SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Green Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8LT725B61SN Overview
8LT725B61SN Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B61SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B61SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER