8LT725B61SB-LC
Mfr.Part #
8LT725B61SB-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
61
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
B
Packaging :
Bulk
Contact Size :
20
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Cadmium
Bulkhead - Front Side Nut
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Datasheets
8LT725B61SB-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT725B61SB-LC Overview
8LT725B61SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B61SB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B61SB-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT