8LT725B61SB
Mfr.Part #
8LT725B61SB
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
61
Orientation :
B
Option :
HERMETIC
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Color :
Olive Green
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Pbfree Code :
No
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Bayonet Lock
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
61
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Reach Compliance Code :
not_compliant
Empty Shell :
yes
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Filter Feature :
Datasheets
8LT725B61SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Green Cadmium Bulk B Bayonet Lock
8LT725B61SB Overview
8LT725B61SB Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B61SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B61SB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER