8LT725B61PN
Mfr.Part #
8LT725B61PN
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Green
Contact Gender :
Male
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
61
Empty Shell :
yes
Housing Material :
Aluminium
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating :
7.5A
DIN Conformance :
Option :
HERMETIC
Fastening Type :
Bayonet Lock
Plating :
Cadmium
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Mount :
Panel
Pbfree Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
61
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
8LT725B61PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Green Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8LT725B61PN Overview
8LT725B61PN Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B61PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B61PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER