8LT725B61PB
Mfr.Part #
8LT725B61PB
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Current Rating (Amps) :
7.5A
Total Number of Contacts :
61
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
Reach Compliance Code :
not_compliant
Orientation :
B
Color :
Olive Green
Number of Positions :
61
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Datasheets
8LT725B61PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Green Cadmium Bulk B Bayonet Lock
8LT725B61PB Overview
8LT725B61PB Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B61PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B61PB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER