8LT725B61PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT725B61PA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Housing Color :
Olive
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Orientation :
A
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Contact Size :
20
Shielding :
Unshielded
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
61
Datasheets
8LT725B61PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT725B61PA-LC Overview
8LT725B61PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B61PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B61PA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT