8LT725B61PA
Mfr.Part #
8LT725B61PA
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Empty Shell :
yes
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
HERMETIC
Bulkhead - Front Side Nut
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
61
DIN Conformance :
Color :
Olive Green
Termination :
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Backshell Type :
Solid
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Pbfree Code :
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
61
Datasheets
8LT725B61PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Green Cadmium Bulk A Bayonet Lock
8LT725B61PA Overview
8LT725B61PA Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B61PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B61PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER