8LT725B46SA
Mfr.Part #
8LT725B46SA
Description
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
Mixed Contacts :
yes
Option :
HERMETIC
DIN Conformance :
No
Termination :
Crimp
Color :
Olive Green
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
46
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Filter Feature :
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Contact Finish - Mating :
Thermoplastic
Empty Shell :
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Bayonet Lock
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8LT725B46SA
8LT725B46SA Overview
8LT725B46SA Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B46SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B46SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER