8LT725B46PB-LC
Mfr.Part #
8LT725B46PB-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 46POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive
Thermoplastic
Contact Type :
Crimp
Orientation :
B
Type :
For Male Pins
Bayonet Lock
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Datasheets
8LT725B46PB-LC
8LT725B46PB-LC Overview
8LT725B46PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B46PB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B46PB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT