8LT725B46PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT725B46PA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 46POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Housing Color :
Olive
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
8LT725B46PA-LC
8LT725B46PA-LC Overview
8LT725B46PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B46PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B46PA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT