8LT725B43SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT725B43SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
43
Color :
Olive Green
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Option :
HERMETIC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
No
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Orientation :
B
HTS Code :
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Total Number of Contacts :
43
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum Alloy
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
8LT725B43SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Green Cadmium Bulk B Bayonet Lock
8LT725B43SB Overview
8LT725B43SB Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B43SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B43SB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER