8LT725B43PN-LC
Mfr.Part #
8LT725B43PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Thermoplastic
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
43
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Bulkhead - Front Side Nut
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Olive
Datasheets
8LT725B43PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT725B43PN-LC Overview
8LT725B43PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B43PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B43PN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT