8LT725B43PN
Mfr.Part #
8LT725B43PN
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Pbfree Code :
No
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Additional Feature :
Filter Feature :
No
Option :
HERMETIC
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Total Number of Contacts :
43
DIN Conformance :
Empty Shell :
yes
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Bayonet Lock
Color :
Olive Green
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
Number of Positions :
43
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Datasheets
8LT725B43PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Green Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8LT725B43PN Overview
8LT725B43PN Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B43PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B43PN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER