8LT725B43PC-LC
Mfr.Part #
8LT725B43PC-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
43
Shell Material :
Aluminum Alloy
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
Contact Size :
Contact Type :
Crimp
Orientation :
C
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
8LT725B43PC-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT725B43PC-LC Overview
8LT725B43PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B43PC-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B43PC-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT