8LT725B43PB-LC
Mfr.Part #
8LT725B43PB-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Olive
Contact Size :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Plating :
Aluminum Alloy
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
43
Shell Size - Insert :
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
12 Weeks
Contact Type :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
8LT725B43PB-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT725B43PB-LC Overview
8LT725B43PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B43PB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B43PB-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT