8LT725B43PB
Mfr.Part #
8LT725B43PB
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
43
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Orientation :
B
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mixed Contacts :
No
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Reach Compliance Code :
not_compliant
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
43
Color :
Olive Green
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
HERMETIC
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Filter Feature :
Pbfree Code :
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
8LT725B43PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Green Cadmium Bulk B Bayonet Lock
8LT725B43PB Overview
8LT725B43PB Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B43PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B43PB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER