8LT725B43PA
Mfr.Part #
8LT725B43PA
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Total Number of Contacts :
43
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
43
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
A
Color :
Olive Green
Datasheets
8LT725B43PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Green Cadmium Bulk A Bayonet Lock
8LT725B43PA Overview
8LT725B43PA Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B43PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B43PA Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER