8LT725B29SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT725B29SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
16
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
29
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
8LT725B29SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT725B29SN-LC Overview
8LT725B29SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B29SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B29SN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT