8LT725B29SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT725B29SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Number of Positions :
29
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
13A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
29
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 8599-0708900
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
IEC Conformance :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Green
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Shielded
Option :
HERMETIC
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Datasheets
8LT725B29SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Green Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8LT725B29SN Overview
8LT725B29SN Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B29SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B29SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER