8LT725B29SC-LC
Mfr.Part #
8LT725B29SC-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
29
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
16
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Cadmium
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Orientation :
C
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive
Datasheets
8LT725B29SC-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT725B29SC-LC Overview
8LT725B29SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B29SC-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B29SC-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT