8LT725B29SA
Mfr.Part #
8LT725B29SA
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
29
DIN Conformance :
No
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
13A
Termination :
Panel Mount
Color :
Olive Green
Filter Feature :
No
Number of Positions :
29
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Option :
HERMETIC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Datasheets
8LT725B29SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Green Cadmium Bulk A Bayonet Lock
8LT725B29SA Overview
8LT725B29SA Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B29SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B29SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER