8LT725B29PB
Mfr.Part #
8LT725B29PB
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
13A
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
29
Empty Shell :
yes
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Green
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
B
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Pbfree Code :
No
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Option :
HERMETIC
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Total Number of Contacts :
29
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
DIN Conformance :
Filter Feature :
Datasheets
8LT725B29PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Green Cadmium Bulk B Bayonet Lock
8LT725B29PB Overview
8LT725B29PB Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B29PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B29PB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER