8LT725B19SB
Mfr.Part #
8LT725B19SB
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Orientation :
B
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
19
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Total Number of Contacts :
19
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
23A
Termination :
Crimp
Option :
HERMETIC
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Olive Green
Reach Compliance Code :
not_compliant
Filter Feature :
Datasheets
8LT725B19SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Green Cadmium Bulk B Bayonet Lock
8LT725B19SB Overview
8LT725B19SB Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B19SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B19SB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER