8LT725B19PN
Mfr.Part #
8LT725B19PN
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 8599-0705 MJ
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
23A
Total Number of Contacts :
19
Number of Positions :
19
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
yes
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mixed Contacts :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
HERMETIC
Bayonet Lock
Reach Compliance Code :
not_compliant
Color :
Olive Green
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Datasheets
8LT725B19PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Green Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8LT725B19PN Overview
8LT725B19PN Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B19PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B19PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER