8LT725B19PC
Mfr.Part #
8LT725B19PC
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Orientation :
C
Number of Positions :
19
Total Number of Contacts :
19
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Thermoplastic
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Bulk
Backshell Type :
Solid
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Color :
Olive Green
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
23A
Pbfree Code :
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Empty Shell :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Datasheets
8LT725B19PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Green Cadmium Bulk C Bayonet Lock
8LT725B19PC Overview
8LT725B19PC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B19PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B19PC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER