8LT725B19PA
Mfr.Part #
8LT725B19PA
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
19
Total Number of Contacts :
19
Empty Shell :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
IEC Conformance :
No
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
23A
Pbfree Code :
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Bulkhead - Front Side Nut
Option :
HERMETIC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
Aluminum Alloy
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Color :
Olive Green
Backshell Type :
Solid
Datasheets
8LT725B19PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Green Cadmium Bulk A Bayonet Lock
8LT725B19PA Overview
8LT725B19PA Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT725B19PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT725B19PA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER