8LT723Z55SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT723Z55SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Black
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Number of Positions :
55
Datasheets
8LT723Z55SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8LT723Z55SN Overview
8LT723Z55SN Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT723Z55SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT723Z55SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER