8LT723Z55SA
Mfr.Part #
8LT723Z55SA
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Panel Mount
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Aluminum Alloy
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Color :
Black
Number of Positions :
55
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Orientation :
A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
8LT723Z55SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Bayonet Lock
8LT723Z55SA Overview
8LT723Z55SA Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT723Z55SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT723Z55SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER