8LT723Z21SN
Mfr.Part #
8LT723Z21SN
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Termination :
Bulkhead - Front Side Nut
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thermoplastic
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Positions :
21
Color :
Black
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
8LT723Z21SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8LT723Z21SN Overview
8LT723Z21SN Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT723Z21SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT723Z21SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER