8LT723Z21PN
Mfr.Part #
8LT723Z21PN
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
13A
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
21
Packaging :
Bulk
Color :
Black
Shell Material :
Aluminum Alloy
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Reach Compliance Code :
not_compliant
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
8LT723Z21PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8LT723Z21PN Overview
8LT723Z21PN Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT723Z21PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT723Z21PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER