8LT723Z21PA
Mfr.Part #
8LT723Z21PA
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Bulkhead - Front Side Nut
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Number of Positions :
21
Datasheets
8LT723Z21PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Bayonet Lock
8LT723Z21PA Overview
8LT723Z21PA Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT723Z21PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT723Z21PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER