8LT723F53SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT723F53SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Unshielded
Orientation :
A
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Contact Size :
20
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
53
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Type :
Crimp
Datasheets
8LT723F53SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 53 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT723F53SA-LC Overview
8LT723F53SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT723F53SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT723F53SA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT