8LT723F53PN-LC
Mfr.Part #
8LT723F53PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Housing Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
53
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
8LT723F53PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 53 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT723F53PN-LC Overview
8LT723F53PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT723F53PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT723F53PN-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT