8LT723B55SD-LC
Mfr.Part #
8LT723B55SD-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Bayonet Lock
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Orientation :
D
Contact Size :
20
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
55
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive
Shielding :
Unshielded
Datasheets
8LT723B55SD-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT723B55SD-LC Overview
8LT723B55SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT723B55SD-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT723B55SD-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT