8LT721Z39PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT721Z39PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Thermoplastic
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
39
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Male Pins
Contact Size :
Shell Finish :
Zinc Cobalt
Fastening Type :
Bayonet Lock
Housing Color :
Green
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Datasheets
8LT721Z39PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Zinc Cobalt 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT721Z39PN-LC Overview
8LT721Z39PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT721Z39PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT721Z39PN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT