8LT721B16SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT721B16SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
16
DIN Conformance :
No
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Bayonet Lock
Option :
HERMETIC
Shielding :
Shielded
Orientation :
D
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
16
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Green
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
8LT721B16SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Green Cadmium Bulk D Bayonet Lock
8LT721B16SD Overview
8LT721B16SD Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT721B16SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT721B16SD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER