8LT717B26PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT717B26PA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Cadmium
Fastening Type :
Bayonet Lock
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Housing Color :
Olive
Insert Material :
Thermoplastic
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
26
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Datasheets
8LT717B26PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT717B26PA-LC Overview
8LT717B26PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT717B26PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT717B26PA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT